SPECIAL THANKS TO OUR TEAM KENTUCKY VOLUNTEERS WHO HELPED THROUGHOUT THE WEEK -- UNITED WE STAND, INDEED!


Bardstown HS Concession workers


Dunbar HS Concession workers


Hebron MS Concession workers


LaRue County HS Concession workers


Ryle HS Concession workers


BEECHWOOD: Molly Seifert
BOWLING GREEN:
Janet Martin, Michael Minter
DAVIESS COUNTY:
Karen Feldhaus
DIXIE HEIGHTS: Jan Kane, Jane Becker, Maureen Gregory
DUNBAR:
Connie Hagans, Neomia Hagans Flores
HAZARD:
Helen Williams
HEBRON:
Woody Zorn
HIGHLANDS:
Alyssa Vanderpool
LARUE COUNTY:
John Slack, Katy Cecil
KHSSL:
Eric Willis, Kasandra Lambert, Steve Meadows, Terri Weaver
KNOTT CENTRAL:
Bria Stacy
MANUAL:
Kruthi Mangamurthiyagarajan, Lucy Teng, Manjula Paladugu, Muralee Achaththekoot
MURRAY:
Madi Vigil, Michael Robinson, Randy Patterson
PADUCAH TILGHMAN:
Rachael Castillo
ROWAN COUNTY:
Amanda Simmons, Caroline Carlisle, Claire Freidhof, Collin Tuerk, Denise Watkins, Dwayne Adkins, Jackson Greenhill, Jacob Holbrook, Joseph O’Hair, Mia Carver, Natalie Freidhof, Sara Holbrook
RYLE:
Alex Reynolds, Carolyn Geruc, Dalia Basinac, Irena Sliskovic-Basinac, Jack Geruc, Kelly Helton, Michelle Kahmann, Nick Kahmann, Rachel Page, Sara Nath
TRINITY:
Allie Kerns, Amy Zuccaro, Pedro Sanchez-Villa, Randy Perkins


MONTHLY NEWSLETTER ARCHIVE

DRAMATIC INTERPRETATION
1st Wyatt Welte, Rowan County HS
2nd Edward Donson, Dunbar HS
3rd Margaret Tiennot, Henry Clay HS

Alternate 1 Caroline Carlisle, Rowan County HS
Alternate 2 Raegan Settle, Murray HS

DUO INTERPRETATION
1st Greenhill & O'Hair, Rowan County HS
2nd Carlisle & Carver, Rowan County HS

Alternate 1 McGaha & Wilson, Dixie Heights HS

​HOUSE OF REPRESENTATIVES
1st Emily Hu, Dunbar HS
2nd Daksha Pillai, Dunbar HS
3rd Dalia Basinac, Ryle HS
4th Alex Minter, Bowling Green HS

HUMOROUS INTERPRETATION
1st Jensen Knudsen, Paducah Tilghman HS
2nd Jacob Holbrook, Rowan County HS
3rd Amanda Peiffer, Murray HS

Alternate 1 Jackson Greenhill, Rowan County HS

INFORMATIVE SPEAKING
1st Presley Moore, Knott County Central HS
2nd Louis Schlosser, Beechwood HS
3rd Willa Stivers, Manual HS
4th Natalie Freidhof, Rowan County HS
Also advancing to Nationals (from Last Chance Qualifier May 6-7) -- Gokul Achaththekoot, Manual HS


INTERNATIONAL EXTEMPORANEOUS SPEAKING
1st Caroline Koenig, Murray HS
2nd Kole Ingram, Knott County Central HS
3rd Nick Kahmann, Ryle HS

Alternate 1 Bella Galavotti, Henry Clay HS

See Kentucky Governor Andy Beshear, the 2020 KYNSDA Communicator of the Year, present the 2021 award to his daily ASL interpreter, Virginia Moore, during the 16 March daily press briefing. Congratulations Ms. Moore! Go Team Kentucky!

KENTUCKY HOST COMMITTEE

KYNSDA DISTRICT COMMITTEE    2021-2023


Rachel Page, Ryle HS, District Chair
Katy Cecil, LaRue County HS

Neomia Hagans Flores, Dunbar HS
Steve Meadows, NSDA Hall of Fame / Danville HS (retired)   

Michael Robinson, Murray HS

The Kentucky District Committee is elected every other year by the member coaches of the District.  

The Committee's job is to manage the District tournament as well as to assist new coaches, to help programs grow and prosper, to assist with management of the Tabroom.com website, and to be the shepherds of high school speech and debate in the Commonwealth.


Contact Rachel Page with any questions about KYNSDA. For website concerns, contact Steve Meadows

NSDA conference info

After being a finalist for Best District Ad several times, Kentucky won the Ad contest!

Hosting the national tournament was quite an adventure! Aloha until next year in Phoenix!


FISHING FOR A NATIONAL CHAMPION?

KY DISTRICT NATS RESULTS

KUDOS TO THESE KENTUCKY AWARD WINNERS AT 2022 NATIONALS!


MAIN EVENTS

DRAMATIC INTERPRETATION: Edward Donson, Dunbar, Octofinals

HOUSE OF REPRESENTATIVES:  Alex Minter, Bowling Green, Quarterfinals;         Daksha Pillai, Dunbar, Quarterfinals

HUMOROUS INTERPRETATION: Jensen Knudsen, Paducah Tilghman, Octofinals

INFORMATIVE SPEAKING: Presley Moore, Knott Central, Octofinals

ORATORY: Shubh Gupta, Manual, Octofinals

PUBLIC FORUM DEBATE:  Lofwall and Whitley, Henry Clay, 9 Rounds

SENATE: Ayush Tibrewal, Dunbar, Semifinals

UNITED STATES EXTEMPORANEOUS: Caroline Koenig, Murray, Octofinals


SUPPLEMENTAL EVENTS

EXPOSITORY: Stephanie Whiteman, LaRue County, Double Octos

IMPROMPTU: Caroline Koenig, Murray, Quarterfinals

ORIGINAL SPOKEN WORD POETRY: Jack Geruc, Ryle, Semifinals

POETRY: Dalia Basinac, Ryle, Double Octos; Jacob Holbrook, Rowan County, Quarterfinals

PROSE: Dalia Basinac, Ryle, Double Octos

STORYTELLING: Caroline Carlisle, Rowan County, Double Octos;                   Jackson Greenhill, Rowan County, Double Octos; Joseph O'Hair, Rowan County, Double Octos


DISTRICT TOURNAMENT RESULTS


Congratulations to the Kentucky students who have qualified to compete at the National tournament hosted right here in Kentucky!  These are the results of the District Tournament. As students sometimes qualify in multiple events and must give up all but one, or as students sometimes have conflicts and give up their National Tournament spots, the students actually competing for Team Kentucky are listed below in italics. Good luck to all these students in Louisville. Team Kentucky is cheering you on!




LINCOLN-DOUGLAS DEBATE

1st Ariel Fader, Ryle HS

1st Jack Geruc, Ryle HS

3rd Dorottya Gal, Henry Clay HS

4th Dhiraj Kanneganti, Manual HS


ORIGINAL ORATORY

1st Shubh Gupta, Manual HS

2nd Hayden Watkins, Rowan County HS

3rd Kelly Helton, Ryle HS

4th Raegan Settle, Murray HS


PROGRAM ORAL INTERPRETATION

1st Wyatt Welte, Rowan County HS

2nd Hayden Watkins, Rowan County HS

3rd Abby Kane, Dixie Heights HS

4th Dalia Basinac, Ryle HS

5th Eliza Eckmann, Henry Clay HS

Alternate 1 Sage Mize-Harper, Murray HS


PUBLIC FORUM DEBATE

1st Whitley & Lofwall, Henry Clay HS

2nd Watkins & Gollamudi, Manual HS

3rd Reddy & Sanderfer, Manual HS

Alternate 1 Lin & Gundapantula, Manual HS


SENATE

1st Kole Ingram, Knott County Central HS

2nd Ayush Tibrewal, Dunbar HS

3rd Henry Adams, Henry Clay HS

Alternate 1 Jack Geruc, Ryle HS

Alternate 2 Clint Corkran, Henry Clay HS


UNITED STATES EXTEMPORANEOUS SPEAKING

1st Caroline Koenig, Murray HS

2nd Kole Ingram, Knott County Central HS

3rd Sarah Nath, Ryle HS

Alternate 1 Nick Kahmann, Ryle HS

Alternate 2 Mia Carver, Rowan County HS